Pogumovanie je metóda ochrany kovových a betónových povrchov nanášaním ochrannej vrstvy gumy na podkladový materiál.
Výhody: Výborná ochrana materiálu voči korózii, abrázii, erózii ako aj vplyvom pôsobenia chemických látok a vody rôznymi materiálmi na základe konkrétnej požiadavky. Najčastejšie používané materiály sú polyuretán ( PU ), silikón ( Si ), SBR, NBR, viton ( FPM / FKM ), EPDM a mnoho ďaľších. Povrchová ochrana pogumovaním výrazne predlžuje životnosť zariadení alebo výrobkov.
Príklady aplikácií: čerpadlá, cisterny, ventily, kolená, valce hladké alebo s drážkovaním, kolesá manipulačnej techniky, traverzy, vibračné omielacie bubny, potrubné časti, papierenské a dopravníkové valce a mnoho ďalších
Metódy
1. Odlievaním do formy a následným vytvrdzovaním za tepla
2. Vulkanizáciou materiálu teplom a tlakom
3. Nanášaním dvojkomponentného materiálu PU striekaním
Vulkanizácia je chemický proces zmeny gumy alebo súvisiacich polymérov na viaceré odolné materiály pridaním síry. Vulkanizovaný typ gumy je menej lepivý a má lepšie mechanické vlastnosti ako prírodný kaučuk. Tvrdosť vulkanizovaného kaučuku závisí od množstva použitej síry počas procesu a miera tejto tvrdosti rozhodne o spôsobe využitia na výrobu rôznych výrobkov.
Materiály
Na pogumovanie je možné použiť materiály v rôznych kombináciách syntetického a prírodného kaučuku v závislosti na požiadavkách zákazníka na konečné vlastnosti pogumovania ako je tvrdosť, chemická a teplotná odolnosť, odolnosť voči abrázii atď.